sowie

Góra Chełmiec w okolicach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-08-05 12:50

Ostatni komentarz: To co tu przeczytałem jest stekiem informacji nie zgodnym z prawdą jak faktycznie miała miejsce dotyczaca zbudowy góry Cełmiec .
cyt."Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. "

W latach 50 zbudowano , wysiłkiem wiezniów UBP , budynki techniczno - administracyjne dla stacji radiowej pracującej na potrzeby uwczesnych władz i UBP służace do zagłuszania emisji " Radia Wolnej Europy " nadajacej na falach średnich (ok.500 KHz ) a przeznaczonych do zagłuszania RWE dla miasta Wałbrzych i okolice . Anteny były na masztach drewnianych a urzadzenia w budynku głównym gdzie aktualnie pracuja wszstkie teraźniejsze nadajniki bezobsługowe . Po roku 1958 zagłuszarka została zlikwidowana a maszty położono na ziemi , całość leżała latami i nikt tego nie pilnował przez co wiele sprzętów i urządzeń zostało rozszabrowanych .
Budynki stacyjne stały tak do czasu aż zaczeto myslec w latach 70 o polepszeniu odbioru TV sygnału ze Śleży dla Wałbrzycha . Zainstalowano w wygospodarowanych pomieszczeniu miejsce na przemiennik TV który miał temu służyć .

( Istniał i pracował jako przemiennik rezerwowy PR 1 TV jeszcze po stanie wojennym jak pamietam , kiedy miałem przyjemność pracowac w w firmie - Stacjach R i TV Wrocław - TON Wałbrzych - Chełmiec .)

Modernizacja budynku jak była w miedzy czasie prowadzona pozwoliła w latach ok. 1975 zainstalowc na dole pomieszczen ,
zespół dwóch nadjników o mocy do 1 KW ( pracowały praktycnie z moca 100 W ) dla programów TV 1 i TV2 i profesjonalny przemiennik Rodhe & Shwarc 100 W dla pr.TV 2 jako rezerwa awaryjna . Przed stanem wojennym zostały one przeniesione do pomieszczeni głównego gdzie teraz sie znajduja ( pracują ) W stanie wojenny pomieszczenia socjalne i ciagi komunikacyjne zostały zniszczene przez urzędujace przez ponad rok wojsko OTK Strzegom , zabezpieczajace obiekt przed Solidarnościa , i dywersja , hihi , a były to typowe " mongoły " nie kumajace niczego i nic .

Co do maszty : Maszt stalowy o konstrukcji rurowej równobocznej o wysokoscji 65 metrów wykonał zakłady górnicze Wałbrzycha i za pomoca wielkich wyciagarek postawili do pionu przed uruchomieniem emisji programów w tymże okresie czasie . W budynku pod masztem zinstalowano polska radiolinie "Korab 5" dla poprawienia łaczności telefonicznej ( telefonii wielokrotnej ) łaczącej Wałbrzych z Wrocławiem . Po roku 1983 nie wiem jak sie sprawy potoczył juz nie pracowałem ale z tego co wiem juz tam nie ma obsługi wszystko pracuje bez obsługowo , kiedys pracowało nas tam ponad 10 osób w systemia zmianowym po 7 dób / 14 wolnych .
Historia wiec jest troche inna niż została opisana , pozdrawiam mieszkanców Wałbrzycha którym kila lat słałem sygnały TV z Góry Chełmiec.
P.S. Kamienna wierza widokowa była wykorzystywana przez Wałbrzyskich Krótkofalowców LOK Wałbrzych ,dzierzawina od ówczesnego O.S.i R. w Wałbrzych , jak pamietam , kierowował wtedy tym kol. SP8HQT - Tadeusz Fedorowski , który też trochę tej histori tego miejsca zna .


dodany: 2009.05.14 13:01:47
przez: Bolo
czytaj więcej
Kraina gór wałbrzyskich
2009-04-27 14:53

Od doliny Bobru do doliny Bystrzycy, na długości 35 km z północnego zachodu na południowy wschód biegnie pasmo Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Na wschodzie, w dolinie Bystrzycy łączą się z Górami Sowimi. Góry Wałbrzyskie, to trzy niezależne pasma: masyw Trójgarbu, masyw Chełmca oraz Góry Czarne.
Na północ od Wałbrzycha, pomiędzy Szczawnem a Świebodzicami rozciąga się Pogórze Wałbrzyskie, objęte niemal w całości Książańskim Parkiem Krajobrazowym, w którym króluje zamek Książ, wraz z otaczającym go ogromnym parkiem. W parku można obejrzeć ruiny tzw. starego zamku z końca XVIII wieku. Najwyższe szczyty Gór Wałbrzyskich to Borowa (854 m n.p.m.), Chełmiec (851 m), Trójgarb (779 m) i Krąglak (693 m).


Wiele osób za najwyższy uważa Chełmiec, tak jednak nie jest, co nie umniejsza popularności tej najbardziej widowiskowej góry, królującej nad Wałbrzychem. To ulubione miejsce weekendowych spacerów wałbrzyszan. Na górze czeka 22-metrowa wieża widokowa, udostępniana przez krótkofalowców, charakterystyczny, biało-czerwony przekaźnk telewizyjny oraz monumentalny Krzyż Milenijny. Jest to znakomity punkt widokowy na Sudety Środkowe, część Karkonoszy oraz Sudety Wschodnie. Kotlina Wałbrzyska już dawno nie jest synonimem klęski ekologicznej, widać za to gołym okiem niebanalną jej urodę i wspaniałe ukształtowanie terenu. Góry Wałbrzyskie oraz pogórze znakomicie nadają się do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej czy konnej.
Rowerem można dotrzeć na szczyt Chełmca, przejedzie się też w bliskiej odległości od szczytu Borowej, podążając z Kamieńska lub z Wałbrzycha Głównego do Jedliny zdroju lub w okolice Rybnicy Małej. Prowadzą tamtędy leśne trakty. Na piesze wypady znakomicie nadają się okolice Chełmca i Trójgarbu. Jest to też świetny teren na wyprawy jeździeckie - zwłaszcza okolice Trójgarbu oraz Wyżyna Unisławska (choć są to już Góry Kamienne). Inne atrakcje, to zamek Grodno, albo 30-metrowe Czartowskie Skały, zbudowane z czerwonego piaskowca. Nad centrum Wałbrzycha znajdują się punkty widokowe na Kotlinę Wałbrzyską: Lisi Kamień (613 m n.p.m.) oraz Ptasia Kopa (590 m n.p.m.).
(Szela) / 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: