Wałbrzych miastem turystycznym - Wałbrzych to miasto, które po upadku kopali i wszystkich zakładów towarzyszących do czego doprowadziła prywatyzacja i procesy restrukturyzacyjne zaczęło gwałtownie ubożeć. Ten stan rzeczy sprawił, że Wałbrzych do dnia dzisiejszego kojarzony jest z miastem podupadłym, a jego negatywny wizerunek dodatkowo pogłębiły medialne reportaże z biedaszybów i tragedie ginących w nich robotników.
Mimo wciąż wysokiego bezrobocia i złej opinii Wałbrzych do końca nie przestał być miastem przemysłowym. Szansą i ratunkiem dla tego miejsca z całą pewnością stała się Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”, która wciąż się rozwija i niewątpliwie jest szansą na ochronę kilku tysięcy miejsc pracy w dobie wielkiego kryzysu światowego.
Jednak rozwój przemysłu to nie wszystko - Wałbrzych posiada ogromne walory i sporą ilość atutów, które opowiadają się za przyszłością turystyczną tego niedocenianego miejsca. Jedna z ważniejszych zalet tego miasta jest jego niezwykłe położenie geograficzne. Wałbrzych bowiem jest miejscem znakomicie wkomponowanym w naturalne warunki przyrodnicze - całość tworzy bajeczna panoramę miasta nad, którego strażą stoi największy szczyt gór Wałbrzyskich - Chełmiec.
Wałbrzych to także godne podziwu atrakcje turystyczne i zabytki. Wśród nich nieodbiegający niczym od najsłynniejszych atrakcji w naszym Kraju Zamek Książ. Nieopodal zamku znajduje się także Stado Ogierów z starą, stylową zabudową oraz Lubichowska Palmiarnia. To główne atrakcje, jednak zapomnieć nie można także o uroczych zabytkowych kamienicach i kościołach.
Nowe lepsze perspektywy dają Wałbrzychowi także plany inwestycyjne takie jak budowa Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia, rozbudowa Centrum Sportowego na Białym Kamieniu i wiele, wiele innych. Miejmy nadzieję, że dzięki nim miasto odzyska wizerunek i będzie przyciągało do siebie coraz to większe rzesze turystów.
Już w najbliższy weekend w hali przy ul. Chopina zawitają najlepsi zapaśnicy, którzy walczyć będą w Pucharze Polski.
czytaj więcejW środę 13 maja odbędzie się zaległa pielgrzymka młodzieży pod Krzyż Milenijny na Chełmcu. Udział w niej zadeklarowało ok. 300 uczniów z wałbrzyskich szkół. Organizatorami pielgrzymki są Ośrodek Pallotyński i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy współudziale Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
Pielgrzymka co roku odbywa się 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. W tym roku ze względu na złe warunki atmosferyczne pielgrzymkę przeniesiono na 13 maja.
Od doliny Bobru do doliny Bystrzycy, na długości 35 km z północnego zachodu na południowy wschód biegnie pasmo Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Na wschodzie, w dolinie Bystrzycy łączą się z Górami Sowimi. Góry Wałbrzyskie, to trzy niezależne pasma: masyw Trójgarbu, masyw Chełmca oraz Góry Czarne.
Na północ od Wałbrzycha, pomiędzy Szczawnem a Świebodzicami rozciąga się Pogórze Wałbrzyskie, objęte niemal w całości Książańskim Parkiem Krajobrazowym, w którym króluje zamek Książ, wraz z otaczającym go ogromnym parkiem. W parku można obejrzeć ruiny tzw. starego zamku z końca XVIII wieku. Najwyższe szczyty Gór Wałbrzyskich to Borowa (854 m n.p.m.), Chełmiec (851 m), Trójgarb (779 m) i Krąglak (693 m).
Wszystkich internautów serdecznie zapraszamy do serwisu www.sowie.pl gdzie znaleźć można między innymi najświeższe newsy oraz informacje z Wałbrzycha i regionu.
czytaj więcejŻyczymy Wszystkim spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zasłużonego odpoczynku i oczywiście wymarzonych prezentów pod choinką! :)
czytaj więcej