sowie

Góra Chełmiec w okolicach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-08-05 12:50

Ostatni komentarz: To co tu przeczytałem jest stekiem informacji nie zgodnym z prawdą jak faktycznie miała miejsce dotyczaca zbudowy góry Cełmiec .
cyt."Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. "

W latach 50 zbudowano , wysiłkiem wiezniów UBP , budynki techniczno - administracyjne dla stacji radiowej pracującej na potrzeby uwczesnych władz i UBP służace do zagłuszania emisji " Radia Wolnej Europy " nadajacej na falach średnich (ok.500 KHz ) a przeznaczonych do zagłuszania RWE dla miasta Wałbrzych i okolice . Anteny były na masztach drewnianych a urzadzenia w budynku głównym gdzie aktualnie pracuja wszstkie teraźniejsze nadajniki bezobsługowe . Po roku 1958 zagłuszarka została zlikwidowana a maszty położono na ziemi , całość leżała latami i nikt tego nie pilnował przez co wiele sprzętów i urządzeń zostało rozszabrowanych .
Budynki stacyjne stały tak do czasu aż zaczeto myslec w latach 70 o polepszeniu odbioru TV sygnału ze Śleży dla Wałbrzycha . Zainstalowano w wygospodarowanych pomieszczeniu miejsce na przemiennik TV który miał temu służyć .

( Istniał i pracował jako przemiennik rezerwowy PR 1 TV jeszcze po stanie wojennym jak pamietam , kiedy miałem przyjemność pracowac w w firmie - Stacjach R i TV Wrocław - TON Wałbrzych - Chełmiec .)

Modernizacja budynku jak była w miedzy czasie prowadzona pozwoliła w latach ok. 1975 zainstalowc na dole pomieszczen ,
zespół dwóch nadjników o mocy do 1 KW ( pracowały praktycnie z moca 100 W ) dla programów TV 1 i TV2 i profesjonalny przemiennik Rodhe & Shwarc 100 W dla pr.TV 2 jako rezerwa awaryjna . Przed stanem wojennym zostały one przeniesione do pomieszczeni głównego gdzie teraz sie znajduja ( pracują ) W stanie wojenny pomieszczenia socjalne i ciagi komunikacyjne zostały zniszczene przez urzędujace przez ponad rok wojsko OTK Strzegom , zabezpieczajace obiekt przed Solidarnościa , i dywersja , hihi , a były to typowe " mongoły " nie kumajace niczego i nic .

Co do maszty : Maszt stalowy o konstrukcji rurowej równobocznej o wysokoscji 65 metrów wykonał zakłady górnicze Wałbrzycha i za pomoca wielkich wyciagarek postawili do pionu przed uruchomieniem emisji programów w tymże okresie czasie . W budynku pod masztem zinstalowano polska radiolinie "Korab 5" dla poprawienia łaczności telefonicznej ( telefonii wielokrotnej ) łaczącej Wałbrzych z Wrocławiem . Po roku 1983 nie wiem jak sie sprawy potoczył juz nie pracowałem ale z tego co wiem juz tam nie ma obsługi wszystko pracuje bez obsługowo , kiedys pracowało nas tam ponad 10 osób w systemia zmianowym po 7 dób / 14 wolnych .
Historia wiec jest troche inna niż została opisana , pozdrawiam mieszkanców Wałbrzycha którym kila lat słałem sygnały TV z Góry Chełmiec.
P.S. Kamienna wierza widokowa była wykorzystywana przez Wałbrzyskich Krótkofalowców LOK Wałbrzych ,dzierzawina od ówczesnego O.S.i R. w Wałbrzych , jak pamietam , kierowował wtedy tym kol. SP8HQT - Tadeusz Fedorowski , który też trochę tej histori tego miejsca zna .


dodany: 2009.05.14 13:01:47
przez: Bolo
czytaj więcej
Wałbrzych miastem turystycznym
2010-06-21 09:52

Wałbrzych miastem turystycznym - Wałbrzych to miasto, które po upadku kopali i wszystkich zakładów towarzyszących do czego doprowadziła prywatyzacja i procesy restrukturyzacyjne zaczęło gwałtownie ubożeć. Ten stan rzeczy sprawił, że Wałbrzych do dnia dzisiejszego kojarzony jest z miastem podupadłym, a jego negatywny wizerunek dodatkowo pogłębiły medialne reportaże z biedaszybów i tragedie ginących w nich robotników.
Mimo wciąż wysokiego bezrobocia i złej opinii Wałbrzych do końca nie przestał być miastem przemysłowym. Szansą i ratunkiem dla tego miejsca z całą pewnością stała się Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”, która wciąż się rozwija i niewątpliwie jest szansą na ochronę kilku tysięcy miejsc pracy w dobie wielkiego kryzysu światowego.
Jednak rozwój przemysłu to nie wszystko - Wałbrzych posiada ogromne walory i sporą ilość atutów, które opowiadają się za przyszłością turystyczną tego niedocenianego miejsca. Jedna z ważniejszych zalet tego miasta jest jego niezwykłe położenie geograficzne. Wałbrzych bowiem jest miejscem znakomicie wkomponowanym w naturalne warunki przyrodnicze - całość tworzy bajeczna panoramę miasta nad, którego strażą stoi największy szczyt gór Wałbrzyskich - Chełmiec.


Wałbrzych to także godne podziwu atrakcje turystyczne i zabytki. Wśród nich nieodbiegający niczym od najsłynniejszych atrakcji w naszym Kraju Zamek Książ. Nieopodal zamku znajduje się także Stado Ogierów z starą, stylową zabudową oraz Lubichowska Palmiarnia. To główne atrakcje, jednak zapomnieć nie można także o uroczych zabytkowych kamienicach i kościołach.
Nowe lepsze perspektywy dają Wałbrzychowi także plany inwestycyjne takie jak budowa Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia, rozbudowa Centrum Sportowego na Białym Kamieniu i wiele, wiele innych. Miejmy nadzieję, że dzięki nim miasto odzyska wizerunek i będzie przyciągało do siebie coraz to większe rzesze turystów.Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: