Chełmiec - szczyt górski o wysokości 851 m n.p.m. wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący wzniesieniem Gór Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), wznoszącym się bezpośrednio nad Wałbrzychem. Zbudowany z permskich porfirów.
W latach 80. XIX wieku na szczyt poprowadzono dwie drogi gruntowe, wycinając las na jednym zboczu oraz wierzchołku, celem udostępnienia góry ruchowi turystycznemu. W 1888 zbudowano kamienną wieżę widokową o wysokości 22 m (do dziś istniejącą i udostępniona do zwiedzania). W latach 20. i 30. XX wieku odbywały się rajdy samochodowe na trasie Boguszów - szczyt Chełmca. Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. Po lewej stronie od wieży widokowej znajduje się wielki (35 m wysokości) krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Nocą jest oświetlany dużymi reflektorami. Poświęcenie krzyża – pomnika odbyło się 23 września 2000 r. przez biskupa Tadeusza Rybaka. Budowa krzyża wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na ochronę środowiska, zniszczenie naturalnego piękna góry oraz wysokich kosztów i braku racjonalnego uzasadnienia dla tego projektu. Wszystkie budowle Chełmca, a zwłaszcza wieża RTV, są widoczne z kilkudziesięciu kilometrów przy dobrej pogodzie.
Niektóre starsze przewodniki podają wysokość Chełmca równą 869 m n.p.m. (wysokość ta odnosi się do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej o wysokości 18 m). Dlatego Chełmiec traktowany był jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. W chwili obecnej najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa.
Źródło: pl.wikipedia.org
Studenci PWSZ im. Angelusa Silesiusa serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i okolic do udziału w V Akademickim Rajdzie Wiosennym – Chełmiec 2015, który odbędzie się 23 kwietnia 2015 r.
Zainteresowanych zapraszamy o godz. 9.00 na zbiórkę przed budynkiem A przy ul. Zamkowej 4, a młodzież szkół ponadpodstawowych i seniorów powitamy na trasie u podnóża Chełmca. Przewidziana jest ok. trzygodzinna wędrówka piesza na górę Chełmiec, gdzie odbędzie się ognisko oraz konkursy sprawnościowe, a także zajęcia rekreacyjne i zabawy integracyjne. Zejście z góry Chełmiec planowane jest na godz. 14.30.
Już jutro ruszają targi smaków. Na uczestników czeka prawdziwa uczta. Czekają na nas tylko prawdziwe wyroby bez konserwantów i dodatków. Targi zaczynają się w sobotę od godziny 10.00 i potrwają do niedzieli wieczorem.
czytaj więcejMieszkańcy Wałbrzycha już się chyba tak przyzwyczaili, że nie zwracają na tę górę większej uwagi. Po prostu rozłożyła się majestatycznie jak samowładca, zasłoniła horyzont od zachodu, korzysta z swej wyjątkowości i niedostępności, stała się jakby niezależnym, samorodnym segmentem miasta. Mało tego, w każdej części miasta wygląda inaczej, tak jak to zresztą w górach bywa, wydaje się, że to nie jeden, ale kilka podobnych stożków otacza miasto. Byli niemieccy gospodarze tej ziemi nazwali ją Wysoki Las (Hochwald). Ale za Niemców Wysoki Las był dumą Wałbrzycha, najważniejszą z otaczających miasto gór, bo najwyższą i najobszerniejszą, wyraźnie dominującą w tutejszym krajobrazie. Trudno zresztą sobie wyobrazić panoramę Wałbrzycha bez tej góry. Niemcy dbali o jej turystyczne wykorzystanie, stanowiła ona żelazny punkt programu wycieczek krajoznawczych
Z chwilą, gdy nastali tu Polacy, zmienili nazwę góry na Chełmiec i trzeba przyznać, jest to może nawet ładniejsza nazwa. Ten rzucający się w oczy pojedynczy masyw górski w jakimś stopniu przypomina chełm. Budzi pozytywne skojarzenia z ważną częścią zbroi rycerskiej.
Najlepsi zawodnicy motokrosowi z naszego kraju, ekstremalne przejazdy, efektowne pokazy ewolucji – a wszystko to już w najbliższy weekend. Po raz pierwszy w Wałbrzychu rozegrany zostanie Puchar Polski w Cross Country podczas tegorocznej edycji Motohałdy. Organizatorem rywalizacji jest powstałe dwa lata temu Wałbrzyskie Stowarzyszenie Motocyklowe „Chełmiec”. Tegoroczna edycja „Motohałdy” zyskała jednak dużo wyższą rangę. Po raz pierwszy na Dolnym Śląsku rozegrana zostanie podwójna eliminacja Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej. - Hałda będzie jeszcze lepiej wykorzystana. Zrobimy nowe zjazdy i podjazdy, gdyż chcemy zrobić duże wrażenie na osobach, które pierwszy raz przyjadą na zawody – tłumaczy Paweł Isański, prezes Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Motocyklowego. – Chcemy, żeby nasze miasto na stałe zagościło, jako organizator prestiżowych rozgrywek. W przyszłości planujemy przeprowadzić tu jedną rundę, a może nawet finał Pucharu Europy – dodaje.
Edyta Nawrocka podpisała koncertowy kontrakt z dużym koncernem energetycznym. Oznacza to, że na scenie pojawiać się będzie jeszcze częściej niż dotychczas. Zaplanowane wcześniej terminy występów nie ulegną zmianie, dojdą natomiast kolejne. - Już wiem, że czekają mnie sytuacje, w których podczas jednego weekendu będę musiała zagrać w czterech bardzo oddalonych od siebie miejscowościach. Nie będzie łatwo – tym bardziej teraz, kiedy upadłość ogłosiły linie lotnicze, z których zawsze korzystałam w takich przypadkach. Na pewno znajdziemy jakieś rozwiązanie, by dopiąć wszystko logistycznie – mówi Edyta Nawrocka, dodając, że jej trasa po Polsce to duża promocja także dla Wałbrzycha.