sowie

Góra Chełmiec w okolicach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-08-05 12:50

Ostatni komentarz: To co tu przeczytałem jest stekiem informacji nie zgodnym z prawdą jak faktycznie miała miejsce dotyczaca zbudowy góry Cełmiec .
cyt."Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. "

W latach 50 zbudowano , wysiłkiem wiezniów UBP , budynki techniczno - administracyjne dla stacji radiowej pracującej na potrzeby uwczesnych władz i UBP służace do zagłuszania emisji " Radia Wolnej Europy " nadajacej na falach średnich (ok.500 KHz ) a przeznaczonych do zagłuszania RWE dla miasta Wałbrzych i okolice . Anteny były na masztach drewnianych a urzadzenia w budynku głównym gdzie aktualnie pracuja wszstkie teraźniejsze nadajniki bezobsługowe . Po roku 1958 zagłuszarka została zlikwidowana a maszty położono na ziemi , całość leżała latami i nikt tego nie pilnował przez co wiele sprzętów i urządzeń zostało rozszabrowanych .
Budynki stacyjne stały tak do czasu aż zaczeto myslec w latach 70 o polepszeniu odbioru TV sygnału ze Śleży dla Wałbrzycha . Zainstalowano w wygospodarowanych pomieszczeniu miejsce na przemiennik TV który miał temu służyć .

( Istniał i pracował jako przemiennik rezerwowy PR 1 TV jeszcze po stanie wojennym jak pamietam , kiedy miałem przyjemność pracowac w w firmie - Stacjach R i TV Wrocław - TON Wałbrzych - Chełmiec .)

Modernizacja budynku jak była w miedzy czasie prowadzona pozwoliła w latach ok. 1975 zainstalowc na dole pomieszczen ,
zespół dwóch nadjników o mocy do 1 KW ( pracowały praktycnie z moca 100 W ) dla programów TV 1 i TV2 i profesjonalny przemiennik Rodhe & Shwarc 100 W dla pr.TV 2 jako rezerwa awaryjna . Przed stanem wojennym zostały one przeniesione do pomieszczeni głównego gdzie teraz sie znajduja ( pracują ) W stanie wojenny pomieszczenia socjalne i ciagi komunikacyjne zostały zniszczene przez urzędujace przez ponad rok wojsko OTK Strzegom , zabezpieczajace obiekt przed Solidarnościa , i dywersja , hihi , a były to typowe " mongoły " nie kumajace niczego i nic .

Co do maszty : Maszt stalowy o konstrukcji rurowej równobocznej o wysokoscji 65 metrów wykonał zakłady górnicze Wałbrzycha i za pomoca wielkich wyciagarek postawili do pionu przed uruchomieniem emisji programów w tymże okresie czasie . W budynku pod masztem zinstalowano polska radiolinie "Korab 5" dla poprawienia łaczności telefonicznej ( telefonii wielokrotnej ) łaczącej Wałbrzych z Wrocławiem . Po roku 1983 nie wiem jak sie sprawy potoczył juz nie pracowałem ale z tego co wiem juz tam nie ma obsługi wszystko pracuje bez obsługowo , kiedys pracowało nas tam ponad 10 osób w systemia zmianowym po 7 dób / 14 wolnych .
Historia wiec jest troche inna niż została opisana , pozdrawiam mieszkanców Wałbrzycha którym kila lat słałem sygnały TV z Góry Chełmiec.
P.S. Kamienna wierza widokowa była wykorzystywana przez Wałbrzyskich Krótkofalowców LOK Wałbrzych ,dzierzawina od ówczesnego O.S.i R. w Wałbrzych , jak pamietam , kierowował wtedy tym kol. SP8HQT - Tadeusz Fedorowski , który też trochę tej histori tego miejsca zna .


dodany: 2009.05.14 13:01:47
przez: Bolo
czytaj więcej
Motocyklowe ewolucje
2012-09-18 12:55


Najlepsi zawodnicy motokrosowi z naszego kraju, ekstremalne przejazdy, efektowne pokazy ewolucji – a wszystko to już w najbliższy weekend. Po raz pierwszy w Wałbrzychu rozegrany zostanie Puchar Polski w Cross Country podczas tegorocznej edycji Motohałdy. Organizatorem rywalizacji jest powstałe dwa lata temu Wałbrzyskie Stowarzyszenie Motocyklowe „Chełmiec”. Tegoroczna edycja „Motohałdy” zyskała jednak dużo wyższą rangę. Po raz pierwszy na Dolnym Śląsku rozegrana zostanie podwójna eliminacja Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej. - Hałda będzie jeszcze lepiej wykorzystana. Zrobimy nowe zjazdy i podjazdy, gdyż chcemy zrobić duże wrażenie na osobach, które pierwszy raz przyjadą na zawody – tłumaczy Paweł Isański, prezes Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Motocyklowego. – Chcemy, żeby nasze miasto na stałe zagościło, jako organizator prestiżowych rozgrywek. W przyszłości planujemy przeprowadzić tu jedną rundę, a może nawet finał Pucharu Europy – dodaje.


- Wykorzystujemy walory tych terenów, a to że Wałbrzych ma atuty, by organizować tak wielkie motocyklowe przedsięwzięcie jest przecież jasne. Cieszę się również, że stowarzyszenie sięga po młodzież, która angażuje się w całą imprezę – podkreśla Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent miasta. Dzięki licznym sponsorom udało się również wzmocnić walory sa mego wydarzenie. Już w najbliższy weekend wałbrzyscy zawodnicy ubiorą się w nowe uniformy. Zawody zostaną rozegrane zarówno na trasie pokopalnianej hałdy, jak i przed największym centrum handlowym w mieście. Plac Galerii Victoria stanie się prawdziwą areną motocyklową. Nie zabraknie efektownych skoków i ewolucji wykonywanych przez czołówkę krajowych zawodników. - W tym roku jest duża pula punktów dla zwycięzcy zawodów, gdyż aż 50. To dwa razy więcej niż było w poprzedniej edycji. Jestem pewien, że ściągniemy do Wałbrzycha samą śmietankę, gdyż jest to końcówka sezonu i ważą się losy klasyfikacji generalnej. Do miasta przyjedzie Bartek Ogłaza, jedyny polski zawodnik startujący w Mistrzostwach świata Red Bull. Dwóch Polaków robi również ewolucje na najwyższym poziomie. Oni będą skakać na wysokość 26 metrów, czyli 3-4 piętra. Będzie to bardzo widowiskowe – opowiada Paweł ”Fazer” Isański. „Motohałda” rozpocznie się już w najbliższa sobotę, o godzinie 11 na stadionie w dzielnicy Sobięcin. Wtedy na starcie staną zawodnicy jeżdżący na Quadach. O 13 zmierzą się z kolei motocykliści, którzy rywalizować będą do godziny 15. Podobny harmonogram ustalono na niedzielę. Natomiast ewolucje i efektowne pokazy pod galerią Victorią będziemy podziwiać w godzinach od 14 do 19. Sgt. Pepper

źródło: 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: