sowie

Góra Chełmiec w okolicach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-08-05 12:50

Ostatni komentarz: To co tu przeczytałem jest stekiem informacji nie zgodnym z prawdą jak faktycznie miała miejsce dotyczaca zbudowy góry Cełmiec .
cyt."Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. "

W latach 50 zbudowano , wysiłkiem wiezniów UBP , budynki techniczno - administracyjne dla stacji radiowej pracującej na potrzeby uwczesnych władz i UBP służace do zagłuszania emisji " Radia Wolnej Europy " nadajacej na falach średnich (ok.500 KHz ) a przeznaczonych do zagłuszania RWE dla miasta Wałbrzych i okolice . Anteny były na masztach drewnianych a urzadzenia w budynku głównym gdzie aktualnie pracuja wszstkie teraźniejsze nadajniki bezobsługowe . Po roku 1958 zagłuszarka została zlikwidowana a maszty położono na ziemi , całość leżała latami i nikt tego nie pilnował przez co wiele sprzętów i urządzeń zostało rozszabrowanych .
Budynki stacyjne stały tak do czasu aż zaczeto myslec w latach 70 o polepszeniu odbioru TV sygnału ze Śleży dla Wałbrzycha . Zainstalowano w wygospodarowanych pomieszczeniu miejsce na przemiennik TV który miał temu służyć .

( Istniał i pracował jako przemiennik rezerwowy PR 1 TV jeszcze po stanie wojennym jak pamietam , kiedy miałem przyjemność pracowac w w firmie - Stacjach R i TV Wrocław - TON Wałbrzych - Chełmiec .)

Modernizacja budynku jak była w miedzy czasie prowadzona pozwoliła w latach ok. 1975 zainstalowc na dole pomieszczen ,
zespół dwóch nadjników o mocy do 1 KW ( pracowały praktycnie z moca 100 W ) dla programów TV 1 i TV2 i profesjonalny przemiennik Rodhe & Shwarc 100 W dla pr.TV 2 jako rezerwa awaryjna . Przed stanem wojennym zostały one przeniesione do pomieszczeni głównego gdzie teraz sie znajduja ( pracują ) W stanie wojenny pomieszczenia socjalne i ciagi komunikacyjne zostały zniszczene przez urzędujace przez ponad rok wojsko OTK Strzegom , zabezpieczajace obiekt przed Solidarnościa , i dywersja , hihi , a były to typowe " mongoły " nie kumajace niczego i nic .

Co do maszty : Maszt stalowy o konstrukcji rurowej równobocznej o wysokoscji 65 metrów wykonał zakłady górnicze Wałbrzycha i za pomoca wielkich wyciagarek postawili do pionu przed uruchomieniem emisji programów w tymże okresie czasie . W budynku pod masztem zinstalowano polska radiolinie "Korab 5" dla poprawienia łaczności telefonicznej ( telefonii wielokrotnej ) łaczącej Wałbrzych z Wrocławiem . Po roku 1983 nie wiem jak sie sprawy potoczył juz nie pracowałem ale z tego co wiem juz tam nie ma obsługi wszystko pracuje bez obsługowo , kiedys pracowało nas tam ponad 10 osób w systemia zmianowym po 7 dób / 14 wolnych .
Historia wiec jest troche inna niż została opisana , pozdrawiam mieszkanców Wałbrzycha którym kila lat słałem sygnały TV z Góry Chełmiec.
P.S. Kamienna wierza widokowa była wykorzystywana przez Wałbrzyskich Krótkofalowców LOK Wałbrzych ,dzierzawina od ówczesnego O.S.i R. w Wałbrzych , jak pamietam , kierowował wtedy tym kol. SP8HQT - Tadeusz Fedorowski , który też trochę tej histori tego miejsca zna .


dodany: 2009.05.14 13:01:47
przez: Bolo
czytaj więcej
V Akademicki Rajd Wiosenny - Chełmiec 2015
2015-04-13 14:12

Studenci PWSZ im. Angelusa Silesiusa serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i okolic do udziału w V Akademickim Rajdzie Wiosennym – Chełmiec 2015, który odbędzie się 23 kwietnia 2015 r.
Zainteresowanych zapraszamy o godz. 9.00 na zbiórkę przed budynkiem A przy ul. Zamkowej 4, a młodzież szkół ponadpodstawowych i seniorów powitamy na trasie u podnóża Chełmca. Przewidziana jest ok. trzygodzinna wędrówka piesza na górę Chełmiec, gdzie odbędzie się ognisko oraz konkursy sprawnościowe, a także zajęcia rekreacyjne i zabawy integracyjne. Zejście z góry Chełmiec planowane jest na godz. 14.30.


W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych organizator zobowiązuje się do zorganizowania rajdu w innym terminie. Na zgłoszenia uczestnictwa oczekujemy do 16 kwietnia 2015 r. w sekretariacie Instytutu Przyrodniczo-Technicznego (tel. 74 641 92 13) bądź emailowo: turystyka@pwsz.com.pl (imię, nazwisko, wiek; w przypadku młodzieży uczestnictwo za przyzwoleniem i pod opieką swoich nauczycieli). Organizatorom szczególnie zależy na licznym udziale w tej imprezie młodzieży szkolnej Wałbrzycha i okolic. Dodatkowych informacji udziela p. Przemysław Diaków (tel. 606 272 340).
W ubiegłym roku w imprezie tej obok studentów i pracowników PWSZ S.A. udział wzięła również licznie wałbrzyska młodzież szkolna. Wydarzenie to było dla studentów kierunku Turystyka i Rekreacja PWSZ AS okazją sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie organizacji i obsługi dużej imprezy turystyczno – rekreacyjnej.Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: